Badanie densytometryczne kości

Czego dowiadujemy się dzięki badaniu?

Densytometria jest pomiarem gęstości minerałów tkanki kostnej. Najczęściej wykonuje się badanie kręgosłupa lędźwiowego, kości udowej w okolicy stawu biodrowego, a także - w badaniach profilaktycznych osób zdrowych - przedramienia w okolicy nadgarstka oraz kości piętowej.

 

Na czym polega densytometria?

Pomiar gęstości minerałów kości przeprowadza się za pomocą różnych technik, wykorzystując zjawisko pochłaniania promieniowania rentgenowskiego przez tkanki (technika zwana absorpcjometrią) lub tłumienia przez nie ultradźwięków.

Densytometria jest zupełnie bezbolesna oraz nieszkodliwa dla zdrowia (dawka promieniowania pochłaniana przez organizm w jego trakcie jest mniejsza niż ekspozycja na promieniowanie pasażera samolotu w czasie lotu międzykontynentalnego).

Określenie stopnia zmniejszenia zawartości składników mineralnych w kości ma ogromne znaczenie nie tylko we wczesnej diagnostyce osteoporozy, ale również osteopenii, czyli prawdopodobnego zagrożenia osteoporozą. Wykrycie tego zagrożenia z wyprzedzeniem 10-15-letnim ma kapitalne znaczenie w podjęciu intensywnej profilaktyki.

 

Dla kogo jest wskazana densytometria?

Wskazania do badania densytometrycznego można ująć w następujące kategorie:

  • Osoby w każdym wieku, jeśli doznały złamań kości.
  • Osoby po 55. roku życia.
  • Osoby z czynnikami ryzyka osteoporozy, takimi jak: przebyte złamanie, występowanie osteoporozy w rodzinie, wątła budowa ciała, nietolerancja mleka - mała podaż wapnia i witaminy D, nałogi: papierosy, alkohol, kawa, niedobory hormonów płciowych - estrogenów u kobiet, androgenów u mężczyzn; dotyczy to zarówno osób młodych z zaburzeniami hormonalnymi, jak i kobiet po menopauzie czy mężczyzn z objawami andropauzy; leczenie kortykoidami, np. enkortonem; niska gęstość minerałów kości w wykonanej kiedykolwiek densytometrii (konieczna jest profilaktyka i okresowa kontrola densytometryczna).
powrót do listy badań